Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piławie Dolnej

ul. Główna 50,  58-241 Piława Dolna                           tel. 74 832 50 58  

            

                                                  

 

 

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-16

    Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja

  • Kartka z kalendarza

Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 

Do 7 kwietnia szkoły mogą zgłaszać swój udział w ogólnopolskim turnieju robotycznym „Liga Robotów”. Inicjatywa jest realizowana w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego „Laboratoria Przyszłości”. Adresatami inicjatywy są uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej.  

Idea „Ligi Robotów” została oparta na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics), które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Edukacja realizowana w ramach przedsięwzięcia ma wspierać rozwój takich kompetencji przyszłości jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja. Promowanie robotyki i nowoczesnych technologii w formie twórczych wyzwań i nauki przez zabawę pozwala na wszechstronny rozwój uczniów i ich talentów.  

Zadaniem uczestników będzie stworzenie drużyny (uczniowie wraz z nauczycielem-mentorem), która przygotuje się do turnieju robotycznego. Szkoła otrzyma sprzęt, tj. zestaw klocków do tworzenia robotów oraz matę edukacyjną do kodowania wraz z zadaniami konkursowymi i modelami. Opiekunowie otrzymają z kolei dostęp do kursów, tutoriali, a także innych materiałów, które będą inspiracją do przeprowadzenia ciekawych zajęć.  

Zadania w ramach „Ligi Robotów” zostały podzielone na trzy główne kategorie:

  • Przejazd robota – robot skonstruowany przez drużynę będzie wykonać różnego rodzaju misje na specjalnie przygotowanej arenie;
  • Projekt badawczy – opracowanie przez drużynę rozwiązania problemu przedstawionego w regulaminie gry na dany sezon;
  • Projekt robota – zaprezentowanie przez drużynę procesu powstawania ich robota.

Drużyny robotyczne zmierzą się podczas Regionalnych Turniejów Ligi Robotów (w każdym województwie 20 drużyn), a najlepsze 32 zespoły w Polsce zawalczą o tytuł Mistrza Ligi Robotów w Ogólnopolskim Finale Ligi Robotów. Odbędzie się on 24-25 czerwca 2023 r.

Więcej informacji o projekcie, w tym formularz rejestracyjny:  

Z poważaniem 

Biuro Ministra 
Ministerstwo Edukacji i Nauki 

 

Zachęcamy uczniów do udziału w turnieju Predator Games. To największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe. Każda ze szkół powinna stworzyć własną reprezentację składającą się z 16 uczniów, która zagra w 4 gry. Każda z nich to osobny zespół:

  • Fortnite (3 graczy i 1 rezerwowy),
  • League of Legends (5 graczy i 1 rezerwowy),
  • Rocket League (3 graczy i 1 rezerwowy),
  • Chess.com (1 gracz i 1 rezerwowy).

Aby zgłosić szkołę do udziału w Międzyszkolnych Rozgrywkach Esportowych, należy wypełnić formularz dostępny na stronie turnieju. Zapisy potrwają do 27 marca 2023 r. Minimalny wiek gracza to 13 lat. Rozgrywki rozpoczną się 27 marca 2023 r. Udział w nich wezmą 1024 szkoły. Eliminacje realizowane będą w formule online. 

Wielki finał, który zaplanowano na 27 maja 2023 r., odbędzie się w formule stacjonarnej w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.

Każda z reprezentacji – poprawnie zarejestrowana i uczestnicząca co najmniej w jednym meczu – otrzyma pakiet powitalny w postaci plecaków Predator. Najlepsi gracze i 3 reprezentacje, które zajmą najwyższe miejsca w klasyfikacji danej gry, otrzymają cenne nagrody ufundowane przez partnerów rozgrywek. Wartość nagród w całej akcji to ponad 3 200 000 zł.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: kontakt@predatorgames.pl.

Predator Games to nie tylko rozwój kompetencji wśród dzieci i młodzieży, dobra zabawa oraz wartościowe nagrody, ale – co równie istotne – okazja do konsekwentnego budowania pomostu między nastolatkami, rodzicami i szkołą. Partnerami rozgrywek są: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum GovTech Polska, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Intel, Microsoft, Media Expert, MEiN Tech. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski.

Z poważaniem 

Biuro Ministra 
Ministerstwo Edukacji i Nauki 

 

Zachęcamy uczniów i nauczycieli z Państwa placówki do korzystania z nowego portalu kronika.gov.pl. Gromadzi on w jednym miejscu cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki. 

Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, w tym m.in.:

  • książki,
  • czasopisma,
  • fotografie,
  • grafiki i rysunki,
  • zbiory muzealne,
  • zbiory archiwalne.

Wszyscy zainteresowani mogą ponadto korzystać z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznają także książki mniej znanych autorów, a nawet stworzą własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury. 

Portal kronika.gov.pl to większa dostępność cyfrowych dzieł, lepsza jakość, a także możliwość ponownego wykorzystywania zasobów w innowacyjnych aplikacjach i usługach. 

Więcej informacji na temat funkcjonalności nowego można znaleźć w zakładce Pomoc.

Z poważaniem

Biuro Ministra 
Ministerstwo Edukacji i Nauki 

 

Szanowni Państwo,

w ramach rozwoju serwisu Edukacja.gov.pl pracujemy nad rozwiązaniami cyfrowymi wspierającymi procesy w obszarze edukacji.

Do tej pory Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadził badania jakościowe z udziałem reprezentantów wszystkich grup uczestniczących w systemie edukacji w Polsce. Ich celem było zidentyfikowanie potrzeb w zakresie cyfrowej transformacji edukacji. Badania pomogły nam również wytypować obszary, które wymagają doskonalenia, oraz pozwoliły na zaproponowanie koniecznych usprawnień. W trakcie obecnego badania ilościowego chcemy z kolei ustalić, jaka jest skala zidentyfikowanych problemów.

Wyniki przeprowadzonych ankiet umożliwią nam ocenę stanu faktycznego oraz zaprojektowanie rozwiązań spełniających potrzeby różnych grup interesariuszy.

W związku z powyższym uprzejmie Państwa proszę o wypełnienie poniższej ankiety oraz o przekazanie jej zarówno rodzicom dzieci uczących się w Państwa szkołach i placówkach, jak i zatrudnionym w nich nauczycielom. Proszę, by ankiety wypełnili także wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie klas 8 szkół podstawowych. Badanie trwa do 15 marca 2023 roku. Po tym terminie ankieta zostanie zdezaktywowana.

Wysyłając link do rodziców, mogą Państwo wykorzystać poniższy tekst:

„Szanowni Państwo,

Instytut Badań Edukacyjnych serdecznie zaprasza do wypełnienia ankiety w celu zebrania potrzeb uczestników systemu edukacji w Polsce w obszarze wykorzystania narzędzi cyfrowych wspierających edukację”.

Linki do ankiety:

https://aplikacje.edukacja.gov.pl/generator-formularzy-podglad/?formVersionId=0cccf0bf-8fba-4ecf-8621-d40686db2aa6&formId=acdc76fa-0664-4ddf-80c5-950931d52cb0 

W razie dodatkowych pytań – proszę o kontakt z zespołem odpowiedzialnym za projekt edukacja.gov.pl

(edukacja.gov@ibe.edu.pl, tel.+48 221202430 ).

 

Z wyrazami szacunku

Tomasz Kulasa 

Zastępca Dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej 

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że realizowany jest projekt badawczy: „Rola i zadania specjalistów zatrudnionych w placówkach ogólnodostępnych”. Jednym z elementów badania jest ankieta (anonimowa) skierowana do nauczycieli specjalistów (pedagog, psycholog, pedagog specjalny, logopeda, inny) zatrudnionych w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych ogólnodostępnych. Projekt realizowany jest przez dr hab. prof. UAM Beata Jachimczak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz dr Monikę Skurę (Uniwersytet Warszawski).

Celem badania jest poznanie doświadczeń nauczycieli specjalistów pracujących w przedszkolu/szkole (psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, logopedów), wynikających z ich obecnych zadań oraz opinii na temat przyszłych zadań (m.in. ocena funkcjonalna ucznia) w kontekście założeń systemowych i środowiska edukacyjnego. Wyniki badania zostaną wykorzystane w celach naukowych oraz postulatów wdrożeń dla praktyki.

Ankieta dostępna pod linkiem https://specjalisciszkolni.webankieta.pl/ będzie aktywna do 15 marca 2023 roku.

Zachęcam do udziału w badaniu!

Z poważaniem,

Elżbieta Neroj

Zastępca Dyrektora

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zachęcamy do udziału w wiosennej edycji programu mikrograntów „Generacja V4”, które wspierają krótkoterminową mobilność młodzieży w wieku 12-30 lat. Celem mikrograntów jest promowanie wartości demokratycznych, aktywności obywatelskich i dialogu transgranicznego wśród młodych ludzi.

Aby wziąć udział w programie w projekcie muszą być zaangażowane podmioty z co najmniej dwóch krajów z Grupy Wyszehradzkiej - V4 (Czechy, Węgry, Polska, Słowacja). Dodatkowo mogą uczestniczyć w projekcie partnerzy z państw-sąsiadów dwóch krajów V4 (Austria, Niemcy i/lub Ukraina). Każdy projekt musi obejmować mobilność młodych ludzi (12-30 lat), tj. wizyty transgraniczne i musi zapewnić przeprowadzenie co najmniej jednego wspólnego wydarzenia, w którym uczestniczą obie/wszystkie strony – dodatkowe informacje w załączeniu. Maksymalny budżet projektu wynosi 10 000 euro, a maksymalny czas realizacji projektu to 6 miesięcy.

Każda osoba prawna z Grupy V4 pracująca z młodzieżą może wziąć udział jako formalny wnioskodawca lub grantobiorca, np. szkoły, kluby pozalekcyjne, stowarzyszenia sportowe, młodzieżowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego itp.

Projekty (w języku angielskim) należy zarejestrować w systemie on-line My Visegrad

https://my.visegradfund.org/Account/Login 

nie później niż do 28 lutego, a następnie złożyć pełen wniosek on-line do 15 marca. 

Więcej informacji wraz z wytycznymi dotyczącymi przygotowania projektu znajduje się na stronie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego: https://www.visegradfund.org/apply/grants/v4-gen/ 

Z poważaniem, 

Departament Współpracy Międzynarodowej

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zapraszamy uczniów z Państwa placówek do udziału w konkursie TVP „You Can Dance 2. Przedsięwzięcie jest skierowane do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, a jego celem jest  propagowanie aktywności fizycznej. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. 

Zadanie konkursowe polega na zorganizowaniu w klasie grupy tanecznej i udokumentowaniu jej występu. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 19 lutego br. za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://youcandance.tvp.pl/konkurs.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie programu https://youcandance.tvp.pl/konkurs oraz w mediach społecznościowych. 

Z wyrazami szacunku

Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki 

 

Uprzejmie informuję, że 3 lutego br. ogłoszony został II nabór wniosków 
w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs), realizowanym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. 

Konkurs ma na celu utworzenie 120 nowoczesnych branżowych centrów umiejętności (BCU) – centrów kształcenia, szkolenia i egzaminowania na potrzeby uczniów, studentów oraz pracowników branż. 

W ramach konkursu organy prowadzące szkoły/centra kształcenia zawodowego w partnerstwie z organizacjami branżowymi właściwymi dla określonej dziedziny mogą pozyskać środki na utworzenie BCU w danej dziedzinie. Dodatkowo premiowana jest współpraca z uczelniami lub instytutami badawczymi. Centra będą się specjalizowały w jednej z dziedzin gospodarki. Branżowe centra umiejętności będą mogły prowadzić kursy i szkolenia w zakresie odpowiadającym potrzebom danej dziedziny.

Dzięki zaangażowaniu branż projekty te połączą w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewnią trwałą współpracę pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami.

Nabór w ramach II edycji konkursu jest otwarty w 65 dziedzinach. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej – za pośrednictwem systemu informatycznego FRSE dostępnego pod adresem: https://online.frse.org.pl/
w terminie do 3 kwietnia 2023 r., do godz. 16:00.

Zaproszenie do składania wniosków oraz szczegółowe informacje dotyczące 
II naboru w ramach konkursu są dostępne na stronie: https://www.frse.org.pl/kpo-bcu-wnioskowanie-drugi-nabor

Z poważaniem

Piotr Bartosiak 

Dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego Ministerstwa Edukacji i Nauki

 

Dzięki uprzejmości Ministerstwa Edukacji i Nauki kontaktuję się z Państwem, aby zaprosić społeczności szkolne do udziału w wyjątkowym programie prowadzonym przez Caritas Polska o nazwie Szkoła Szkole, który w 2023 roku MEiN objęło patronatem honorowym. Program Szkoła Szkole polega na odbudowie placówek szkolnych na terenach powojennych. W ramach projektu społeczności szkolne z Polski przekazują jednorazowe lub stałe wsparcie finansowe na rzecz placówek edukacyjnych, które ucierpiały w czasie konfliktu. Ostatnie edycje programu, w tym tegoroczna, dedykowane są pomocy w Syrii. Realizacja programu w tym rejonie stała się możliwa po ustaniu działań wojennych. Niestety mieszkańcy Syrii wciąż dźwigają brzemię niedawnych, bardzo okrutnych wydarzeń, a sytuacja sektora edukacji w Syrii jest dramatyczna. Caritas Polska wraz ze szkołami w całej Polsce chce to zmienić. Środki zbierane przez Państwa w ramach akcji przekazujemy na odbudowę budynków szkolnych, wyposażenie sal lekcyjnych, szkolenia dla nauczycieli i zajęcia dla uczniów. Niemniej ważny jest aspekt edukacyjny programu, który nie tylko uwrażliwia uczniów polskich szkół na wojny i kryzysy humanitarne na świecie, ale również umożliwia kształtowanie postawy odpowiedzialności społecznej. To właśnie wartość merytoryczna programu Szkoła Szkole została doceniona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które zdecydowało się objąć projekt patronatem honorowym. Aby zgłosić szkołę do akcji, wystarczy rejestracja poprzez formularz znajdujący się na stronie caritas.pl/szkola. Po rejestracji skontaktuje się z Państwem koordynatorka programu z Caritas Polska, Gabriela Pawlak, która odpowie na wszystkie pytania oraz prześle materiały promocyjne i edukacyjne. W roku szkolnym 2022/2023 łączymy pomoc dla uczniów z Syrii z zabawą i rywalizacją, organizując konkurs. Na szkołę, która wykaże się największą kreatywnością podczas zbiórki funduszy, czeka wyróżnienie – wizyta ambasadorki programu, Idy Nowakowskiej. Na pozostałe szkoły, które wezmą udział w konkursie będą czekać nagrody niespodzianki. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej programu: caritas.pl/szkola.

W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt z koordynatorką akcji, gpawlak@caritas.org.pl, tel. +48 735 255 142.

Głęboko wierzę, że Państwa placówka szkolna zaangażuje się w akcję i wspólnymi siłami sprawimy, by świat najmłodszych Syryjczyków stał się lepszy.

Z darem modlitwy, ks. dr Marcin Iżycki Dyrektor Caritas Polska

Polski Związek Piłki Nożnej przedłużył zapisy do XXIII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Szkoły mogą wysyłać swoje zgłoszenia do 28 lutego 2023 r., wypełniając formularz zgłoszeniowy.

W tym roku inicjatywa skierowana jest wyłącznie do szkół i ich uczniów: dziewczynek i chłopców, którzy będą rywalizowali w kategoriach do lat 8, 10 i 12. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz promowanie wartości związanych ze sportem i ideą współzawodnictwa fair play. W komitecie honorowym turnieju zasiada Minister Edukacji i Nauki. 

Polski Związek Piłki Nożnej zachęca również do wypełnienia ankiety dotyczącej udziału w przedsięwzięciu

Z poważaniem

Biuro Ministra 
Ministerstwo Edukacji i Nauki 

od 1 stycznia 2023 r. wszystkie szkoły podstawowe otrzymają bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej Skriware, która wspiera pracę nauczycieli. Zostaną na niej udostępnione m.in. gotowe scenariusze zajęć, webinary, prezentacje multimedialne. Materiały te będą pomocne w przeprowadzeniu lekcji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym sprzętu zakupionego z programu „Laboratoria Przyszłości”.  

W ramach wsparcia szkoły otrzymają:

1. Dostęp do platformy edukacyjnej Skriware Academy (10 kont nauczycielskich) zawierającej m.in.:

  • 30 pomysłów na krótkie aktywności lekcyjne i gotowe scenariusze zajęć;
  • 28 e-kursów na temat nowoczesnych metod i narzędzi wykorzystywanych w edukacji (druk 3D, STEAM);
  • 8 „samouczków”, czyli łącznie ponad 6 godzin szkoleń wideo stworzonych przez Trenerów Skriware, zwieńczonych uzyskaniem certyfikatu dla nauczyciela;
  • 9 materiałów wideo pomocnych w stawianiu pierwszych kroków w pracy z nowymi technologiami w szkole;
  • gotowe prezentacje multimedialne oraz karty pracy dla uczniów;
  • możliwość udostępniania kart pracy i prezentacji uczniom za pośrednictwem platformy Microsoft Teams i Google Classroom.

2. Dostęp do bazy modeli 3D Skrimarket na zasadach licencji otwartej, obejmującej sekcję poświęconą modelom edukacyjnym na zajęcia z 10 przedmiotów oraz sekcję poświęconą modelom do edukacji specjalnej;

3. Dostęp do programów 3D Playground i Creator służących do modelowania przestrzennego – narzędzia te nie wymagają instalacji, wystarczy komputer lub tablet i połączenie z internetem, aby stworzyć własne modele 3D.

4. Roczny pakiet wsparcia metodycznego obejmujący m.in.:

  • cykl webinarów tematycznych i cotygodniowe webinary dla nauczycieli „Szkoleniowe wtorki” i „Przedmiotowe czwartki”;
  • materiały wideo dla nauczycieli.

Projekt jest efektem współpracy „Laboratoriów Przyszłości” i Skriware

Wszystkie szkoły, które są zainteresowane bezpłatnym dostępem do materiałów edukacyjnych, prosimy o wypełnienie ankiety https://forms.gle/e8LKNS2Tona5Vj8f6.

Z poważaniem

Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki 

 

Już 6 grudnia o godz. 19:00 odbędzie się bezpłatny webinar, podczas którego nauczyciele poznaja 6 prostych, skutecznych i uniwersalnych technik oraz narzędzi ułatwiających ich pracę wraz z praktycznymi sposobami ich zastosowania.

Webinar potrwa ok. 45 minut. Zajęcia poprowadzi specjalista ds. edukacji Piotr Bachoński. Nauczyciele będą mogli uzyskać imienny certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. 

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację PGNiG w ramach programu „Być jak Ignacy”, który uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki. 

Szczegóły wydarzenia https://www.facebook.com/events/3331367673818452/

Prosimy o przekazanie tej wiadomości nauczycielom z Państwa placówki. 

Zachęcamy do udziału!
 

Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki 

Szanowni Państwo,

W imieniu Związku Cyfrowa Polska, reprezentującego polską branżę cyfrową i nowych technologii, pragnę Państwa serdecznie zaprosić do udziału w CEE EDU DIGITAL SUMMIT - pierwszym spotkaniem liderów cyfryzacji z całej Europy Środkowo-Wschodniej, poświęconym szeroko rozumianej cyfryzacji edukacji i jej przyszłości, które odbędzie się 7 grudnia br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Cyfrowa transformacja zmienia oblicze każdego sektora i dziedziny w gospodarce, administracji publicznej i życiu społecznym. Edukacja nie stanowi wyjątku od tej reguły. System nauczania i pozyskiwania wiedzy i kompetencji stoi przed wyjątkowym wyzwaniem. Edukacja musi nie tylko dotrzymać kroku transformacji cyfrowej i włączać technologie w proces dydaktyczny, ale też jednocześnie przygotować młodzież i obywateli aktywnych na rynku pracy do poruszania się w cyfrowej rzeczywistości. Wspólnie z ekspertami, decydentami i praktykami zaangażowanymi w transformację cyfrową z regionu Trójmorza przyjrzymy się poziomowi cyfryzacji edukacji w państwach Europy Środkowo-Wschodniej i porozmawiamy o najważniejszych wyzwaniach stojących przed nowoczesną, innowacyjną i gotową na cyfrową przyszłość edukację w naszym regionie Europy. W tej dyskusji nie może zabraknąć Państwa głosu - pedagogów, nauczycieli, i dyrektorów szkół, którzy na co dzień mają największy wpływ na rozwój kompetencji cyfrowych oraz wykorzystywanie technologii cyfrowych w polskich szkołach. Stąd zapraszamy do udziału w CEE EDU DIGITAL SUMMIT i wspólnym wyznaczeniu kursu dla cyfrowej edukacji w Europie Środkowo-Wschodniej! Planowana agenda konferencji obejmuje m.in.: wystąpienia gości specjalnych - przedstawicieli instytucji edukacyjnych państw Trójmorza, sesję otwierającą poświęconą mapie drogowej cyfryzacji państw CEE oraz cztery bloki dotyczące wyzwań w cyfryzacji edukacji: technologii, cyberzagrożeniom, zawodom przyszłości oraz funduszom. W programie przewidziane są także wystąpienia naszych Partnerów i ich prezentacji najnowszych cyfrowych rozwiązań służących lepszej edukacji.

Już 19 listopada 2022 roku w Tauron Arenie Kraków odbędzie się największy stacjonarny hackathon w Europie – HackYeah powered by GovTech Polska. Na zespoły uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII pod opieką nauczyciela czeka wyzwanie #HackEdu, które polega na stworzeniu pokazowej lekcji pod tytułem: ,,Moja lekcja w szkole jutra” z wykorzystaniem sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.

Nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości jest już dostępny w 12 tys. szkół w całej Polsce. Drukarki 3D, gogle VR oraz mikrokontrolery pozwalają uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy i przygotować do wejścia w przesycony technologią świat. 

Teraz przyszedł czas na zastosowanie go w praktyce, urozmaicaniu i wzbogacaniu procesu dydaktycznego, a także rozwijaniu talentów uczniów. 

#HackEdu to wyzwanie, które daje młodym ludziom realny wpływa na sposób w jaki ma być przekazywana wiedza przy użyciu nowoczesnych technologii. Jak w ciekawy sposób można wykorzystać nowoczesny sprzęt, by lekcje były inspiracją do zdobywania wiedzy i podejmowania wyzwań współczesnego świata.

Szczegółowe informacje

Rywalizacja będzie trwała około 4 godzin i będzie obejmowała cztery kategorie:

  • nauki ścisłe (matematyka, fizyka),
  • języki obce (wybrane języki obce),
  • nauki humanistyczne (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie);
  • przyrodnicze (biologia, chemia, geografia).

Na autorów najlepszych pomysłów czekają cenne nagrody rzeczowe – laptopy, tablety, smartwatche i dwie nagrody specjalne.

Natomiast dla nauczycieli organizatorzy przygotowali szkolenia z wykorzystywania sprzętu z katalogu Laboratoria Przyszłości.

Jak zgłosić zespół?

Zgłoszenia dokonuje nauczyciel (opiekun). Zespół może składać się maksymalnie z 5 uczniów i 1 opiekuna. Zgłoszenia do 18 listopada do godziny 17:00. Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Jedna szkoła może zgłosić jeden zespół do każdego obszaru przedmiotowego.

 

Udział w #HackEdu jest bezpłatny

 

Z poważaniem

Biuro Ministra

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

już po raz czwarty zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach zachęcamy szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta. 

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które chcą wziąć udział w akcji, prosimy o wypełnienie ankiety dostępnej w Strefie Pracownika SIO https://strefa.ksdo.gov.pl/login (zakładka Ankiety). Na zgłoszenia czekamy do 27 października br. do godz. 23.59. Finał akcji odbędzie się w piątek, 28 października br.

Każda szkoła, która zgłosi chęć udziału, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.

Pokażmy, że pamiętamy!

 

Z poważaniem
Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpropagowanie informacji o ekologicznym konkursie „Jestem Eko”. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VIII, którzy tworzą szkolne koła przyrodnicze i ma być uzupełnieniem wiedzy praktycznej z zakresu ekologii. Jest propozycją na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczniowie będą mogli zapoznać się z rozmaitymi praktycznymi aspektami „bycia eko”, jakie w prosty sposób mogą zostać włączone do życia codziennego.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: https://www.ibe.edu.pl/index.php/pl/aktualnosci-jestem-eko

Zgłoszenia uczestnictwa w konkursie Jestem Eko można składać do 14 października 2022 r. Konkurs potrwa do 21 kwietnia 2023 r.

Z poważaniem

Biuro Ministra,

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Wprowadzenie od 1 września 2022 r. przepisów umożliwiających przejście na naukę zdalną w sytuacji zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa uczniów z powodów nadzwyczajnych np. wichury, zalania szkoły, nie stanowi podstaw do rezygnacji z realizacji zadań własnych gminy, w szczególności z organizacji zaopatrzenia w ciepło jakiejkolwiek placówki edukacyjnej na obszarze gminy. 

Przepisy o możliwości zawieszenia zajęć na czas oznaczony odnoszące się do niskich temperatur lub zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów funkcjonują od 2003 r. Regulują sytuacje nieprzewidziane, o charakterze losowym, natomiast nie zwalniają i nie mogą być pretekstem dla organu prowadzącego do rezygnacji z obowiązków określonych w przepisach prawa. 

Funkcjonowanie szkół a kryzys energetyczny

W sytuacji problemów związanych z realizacją zadań własnych gminy zwracamy się do dyrektorów szkół i innych placówek edukacyjnych o kontakt z kuratorami oświaty i poinformowanie o zaistniałych problemach. 

Rząd RP przygotował szereg rozwiązań osłonowych m.in. dla jednostek systemu oświaty. Przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii, zakupu opału.

Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzącego rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału. 

Działania osłonowe dla JST

W celu łagodzenia kryzysu energetycznego, Rząd RP podejmuje działania osłonowe. Dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie z  26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, do końca 2023 r. m. in. szkoły, przedszkola będą korzystać z zamrożonych cen gazu.

Ponadto Rząd  ma do przekazania jeszcze w tym roku dodatkowe 13,6 mld zł na zadania publiczne, w tym  z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła. Środki samorządy mogą przeznaczyć na bieżącą działalność, w tym funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych. Gminy dostaną od 2,9  mln zł, powiaty  od 6,1 mln zł, a województwa od 32,7 mln zł. Sejm 2 września br. przyjął nowelizację ustawy o dochodach JST, w której znalazły się te rozwiązania. 

Przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają w sezonie grzewczym – od października do kwietnia  rekompensaty za poniesione koszty wzrostu cen ciepła i  podgrzania wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej – m.in. szpitali czy szkół. Działania te są możliwe dzięki rozwiązaniom przyjętym przez Sejm 2 września br. w nowelizacji ustawy o dochodach JST.

Jednostki systemu oświaty otrzymają jednorazowy dodatek na pokrycie 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania za sezon za zakupiony: węgiel kamienny, brykiet, pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego, pelet drzewny, inny rodzaj biomasy, gaz skroplony LPG, olej opałowy, wykorzystywany do ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej. Wniosek o dodatek będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie i wypłatę będzie miała maksymalnie miesiąc. Ta rekompensata jest możliwa dzięki przyjętej nowelizacji ustawy  z 2 września br. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła.

 

Biuro Ministra MEiN

zanowni Państwo Dyrektorzy, 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Minister Edukacji i Nauki objął patronatem akcję edukacyjną „Orlęta. Grodno ‘39” promującą i popularyzującą najnowszą filmową produkcję Telewizji Polskiej oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych pod tym samym tytułem. 

Jest to doskonała okazja do przybliżenia młodym ludziom tematu Orląt grodzieńskich i obrony przed sowieckim najeźdźcą w 1939 r. W ramach akcji edukacyjnej zostały opracowane scenariusze zajęć oraz wideo-lekcja, które można pobrać na stronie promującej film. Wraz z dodatkowymi materiałami informacyjnymi i plakatem stanowią zestaw materiałów, które nauczyciele mogą pokazywać na lekcjach i przybliżać tematykę rocznicy sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.

 

Z poważaniem

Biuro Ministra

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Szanowni Państwo,

zachęcamy do udziału w jesiennej edycji programu mikrograntów „Generacja V4”, które wspierają krótkoterminową mobilność młodzieży w wieku 12-30 lat. Celem mikrograntów jest promowanie wartości demokratycznych, aktywności obywatelskich i dialogu transgranicznego wśród młodych ludzi.

Aby wziąć udział w programie w projekcie muszą być zaangażowane podmioty z co najmniej dwóch krajów z Grupy Wyszehradzkiej - V4 (Czechy, Węgry, Polska, Słowacja). Dodatkowo mogą uczestniczyć w projekcie partnerzy z państw-sąsiadów dwóch krajów V4 (Austria, Niemcy i/lub Ukraina). Każdy projekt musi obejmować mobilność młodych ludzi (12-30 lat), tj. wizyty transgraniczne i musi zapewnić przeprowadzenie co najmniej jednego wspólnego wydarzenia, w którym uczestniczą obie/wszystkie strony – dodatkowe informacje w załączeniu. Maksymalny budżet projektu wynosi 10 000 euro, a maksymalny czas realizacji projektu to 6 miesięcy.

Każda osoba prawna z Grupy V4 pracująca z młodzieżą może wziąć udział jako formalny wnioskodawca lub grantobiorca, np. szkoły, kluby pozalekcyjne, stowarzyszenia sportowe, młodzieżowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego itp.

Projekty (w języku angielskim) należy zarejestrować w systemie on-line My Visegrad

https://my.visegradfund.org/Account/Login 

nie później niż do 31 października, a następnie złożyć pełen wniosek on-line do 15 listopada. 

Więcej informacji wraz z wytycznymi dotyczącymi przygotowania projektu znajduje się na stronie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego: https://www.visegradfund.org/apply/grants/v4-gen/

Szanowni Państwo, 

serdecznie zapraszamy do udziału w akcji pn. "Sprzątamy dla Polski", która odbędzie się we wtorek 4 października 2022 roku.

Poprzez konkretne działanie zwracamy uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko.

Zgodnie z intencją organizatorów wierzymy, że poprzez takie wydarzenia doprowadzimy do sytuacji, w której już niedługo każdy będzie wyrzucał odpady tam, gdzie powinien. To również symbol troski o naszą Ojczyznę.

O potrzebie tego typu akcji świadczą liczby - w poprzedniej edycji wzięło udział ponad 250 000 osób. 

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie "Dla Polski" zostało objęte m.in. honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. 

Zapisy trwają do 3.10.2022 i odbywają się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj: https://forms.gle/semSaXHtbJGHWUEv5

Po zgłoszeniu udziału przez koordynatora szkolnego przesyłane będą szczegółowe aktualne informacje wraz z dokładną instrukcją przeprowadzenia akcji. 

Szczegółowe informacje wraz z ciekawostkami ekologicznymi znajdują się w wydarzeniu - zachęcamy do dołączenia: https://www.facebook.com/events/759424925332751

Będziemy również wdzięczni za dzielenie się relacjami filmowymi i zdjęciowymi z wydarzenia w Państwa szkole w mediach społecznościowych. Chcemy wspólnie z młodym pokoleniem pokazać jak ważna jest troska o nasze środowisko i niezaśmiecanie naszej Ojczyzny.

Z poważaniem,

Biuro Ministra